ПРОДАЖ НЕРУХОМОГО МАЙНА ФІЗОСОБОЮ: ТОНКОЩІ ОПОДАТКУВАННЯ
ЩОРІЧНО ОФОРМЛЯЄТЬСЯ ВЕЛИЧЕЗНА КІЛЬКІСТЬ УГОД З КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОГО МАЙНА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ. ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ НЕРУХОМОСТІ ПРИЗВОДИТЬ ДО ВИНИКНЕННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ У ПРОДАВЦІВ В ЧАСТИНІ ДЕКЛАРУВАННЯ ТАКИХ ДОХОДІВ, А ТАКОЖ СПЛАТИ ВІДПОВІДНОГО ПОДАТКУ ДО БЮДЖЕТУ. ДАНА СТАТТЯ ДОПОМОЖЕ ВАМ ЗРОБИТИ ЦЕ ПРАВИЛЬНО І БЕЗ ЗАЙВИХ ЗУСИЛЬ.
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, оподатковуються відповідно до ст. 172 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2У55-Х/І (далі – ПКУ).
Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУ, не обкладаються податком на доходи фізичної особи (як резидента так і нерезидента) доходи від продажу нерухомого майна при одночасному виконанні трьох умов, а саме:
– здійснення продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на зазначеній земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ (далі – ЗКУ) залежно від її призначення;
– здійснення продажу одного з перелічених об’єктів вперше в звітному календарному році;
– знаходження реалізованої нерухомості у власності більше ніж три роки. Зауважимо, умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.
У разі якщо всіх вищезгаданих умов дотримано, фізичній особі – продавцю не доведеться сплачувати податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) і подавати Декларацію про майновий стан та доходи.
Якщо ж хоча б одна з умов не виконана, а також у разі другого і наступного продажів, фізичній особі необхідно буде сплатити ПДФО і тут ставки податку для резидентів і нерезидентів відрізняються.
Дохід від продажу нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно де закону.
У разі коли продавець нерухомості є резидентом (громадянин України або особа, яка має місце проживання в Україні згідно з підп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ), доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, обкладатимуться ПДФО за ставкою 5%. Його платять громадяни України, які продають нерухомість більше одного разу протягом звітного податкового року, а також ті, хто продає нерухомість що знаходиться у праві власності менше трьох років.
Податок у такому ж розмірі сплачується і при продажу об’єкта незавершеного будівництва (п. 172.і ст. 172, п. 167.2т. 167 ПКУ).
Крім того, податком у такому ж розмірі обкладаються об’єкти, не зазначені у п. 172.1 ст. 172 ПКУ до яких належать, зокрема, об’єкти комерційної нерухомості та землі сільськогосподарського призначення, на продаж яких поки накладено мораторій.
Якщо продавець нерухомості є нерезидентом, то ставка податку на доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, складатиме 15% від вартості об’єкта в разі продажу або обміну протягом поточного звітного податкового року більше одного об’єкта нерухомості або володіння таким менше трьох років. До суми доходу, що перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати (у 2013 році 1 1470 грн) застосовується ставка 17%.
Зауважимо, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, зазначених в абзаці першому п. 172.1 ст. 172 ПКУ (у тому числі квартири), які перебивають у власності нерезидента менше ніж три роки та отримані таким платником у подарунок, також оподатковується податком на доходи за ставками 15 (17)%.
Узагальнимо вищезазначену інформацію у таблиці.
Ставки податку при продажі нерухомості
Ставка |
Застосування податку на продаж нерухомості |
0% |
Продаж нерухомості не частіше одного разу за звітний податковий рік, згідно з п. 172. 1 ст. 172 ПКУ, за умови володіння більше трьох років: |
– житловим будинком (утому числі господарсько-побутовими спорудами та будівлями, розміщеними на такій ділянці);
– квартирою або її частиною;
– кімнатою;
– садовим будинком (дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, розміщених на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком, що продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається);
– ділянкою, що не перевищує норму безкоштовної передачі (ст. 121 ЗКУ)
5%
Продаж нерухомості, зазначеної в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, яка знаходиться у власності платника податків менш трьох років. Продаж протягом звітного року більш як одного з об’єктів нерухомості, визначених уп. 172.1 ст. 172 ПКУ. Продаж об’єкта нерухомості, не визначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ Продаж (обмін) об’єкта незавершеного будівництва.Дохід платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомості, не визначеною у п. 172.1 ст. 172 ПКУ при обміні об’єкта нерухомості на інший або інші
15(17)%
– Продаж або обмін протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, визначених і не визначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або володіння такими менше трьох років, які здійснює фізична особа – нерезидент.
– Продаж не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, зазначених в абзаці першому п. 172.1 ст. 172 ПКУ, які перебувають у власності нерезидента менше ніж три роки та отримані таким платником у подарунок
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-ІУ (далі – ЦКУ) до нерухомості належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення.
Нагадаємо, що під об’єктами житлової нерухомості, згідно з підп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, розуміються будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки. Об’єкти житлової нерухомості поділяються на такі типи:
– житловий будинок – будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості;
– житловий будинок садибного типу – житловий, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (не житлових) приміщень;
– прибудова до житлового будинку – частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну;
– квартира – ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання;
– котедж – одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;
– кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах – ізольовані помешкання в квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів;
– садовий будинок – будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;
– дачний будинок – житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.
Щодо неоподаткування ПДФО доходу, отриманого платником податку не частіше одного разу протягом звітного податкового року від продажу землі в межах норм безоплатної передачі відзначимо, що в ст. 121 ЗКУ ці норми залежать від призначення землі.
- Для ведення фермерського господарства -норми безоплатної передачі дорівнюють розміру земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.
- Для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.
- Для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара.
- Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.
- Для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.
- Для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Проілюструємо вищезазначене на конкретних прикладах.
Приклад 1
Нерезидент в 2013 році планує продати квартиру в Україні, яка була ним куплена і знаходиться у власності з березня 2012 року. Вартість квартири визначена в сумі 170 000,00 гривень.
Розрахуємо суму податку. Оскільки нерухомість знаходиться у власності менше 3-х років і не була отримана в результаті вступу в спадщину, а сума доходу перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, то податок будемо розраховувати за ставками 15% і 17%. Розмір мінімальної зарплати, встановлений на 1 січня 2013, складає 1147,00 грн, відповідно 10-кратний розмір – це 11 470,00 грн 10 х 1147,00. Отже, сума податку дорівнює: 11 470,00 х 15% + (170 000,00- 11 470,00) х 17% = 27 523,60 (грн).
Приклад 2
Фізична особа у жовтні 2013 року планує продати квартиру в Україні, яка була отримана у спадок і знаходиться у власності з листопада 2012 року.
Незалежно від того, чи є фізична особа резидентом або нерезидентом, вона має право продати таке нерухоме майно без сплати податку, за умови, що це буде перший продаж у поточному році.
На вимогу положень абз. «а» п. 172.5 ст. 172 ПКУ, фізична особа, яка продає іншій фізичній особі нерухомість, має самостійно визначити та сплатити суму ПДФО через банківські установи до моменту нотаріального засвідчення договору купівлі – продажу, міни.
Якщо об’єкт нерухомості, що знаходиться у власності, відчужується за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно, то ПДФО визначається і сплачується фізичною особою також самостійно.
Функцію податкового агента при операціях: з продажу (обміну) об’єкта нерухомості між фізичними особами виконує нотаріус. Нотаріус, згідно зі своїми обов’язками, повинен щоквартально надавати до територіальних органів Міністерства доходів та зборів України за місцем знаходження державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такі договори шляхом подачі податкового розрахунку за формою № 1ДФ, із зазначенням вартості нерухомості суми ПДФО, сплаченої сторонок угоди.
У випадку коли об’єкт нерухомості у фізично особи придбаває юридична особа або фізособа – підприємець, то у цьому разі податковим агентом щодо доходів фізособи – продавця виступає така особа, вона повинна нарахувати, утримати та сплатити до бюджету ПДФО з доходу, отриманого від такого продажу. Інформація про суму нарахованого фізичній особі доходу від продажу нерухомого майна, а також про суму утриманого з нього податку (якщо такий дохід підлягає оподаткуванню відповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ), відображається податковим агентом у податковому розрахунку з формою № 1 ДФ з ознакою доходу «104».
Нагадаємо, що сплачується ПДФО податковим агентом до бюджету:
– за місцезнаходженням юридичної особі (підп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПКУ);
– за місцем реєстрації фізичної особи – підприємця як суб’єкта підприємницької діяльності (абз. «а» підп. 168.4.5 п. 168.4 ст ПКУ).
ДЕРЖМИТО, ЗБІР НА ДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ СТРАХУВАННЯ
Збір на державне пенсійне страхування сплачується у розмірі 1% з вартості нерухомого майна, зазначеного в договорі.
Зауважимо, у випадках придбання нерухомого майна за договорами міни, дарування або довічного утримання, збір на обов’язкове пенсійне страхування не сплачується (п. 10 ст. 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР).
Державне мито у розмірі 1% від суми договору сплачується державному нотаріусу.
Звертаємо увагу, окремі групи населення взагалі звільняються від сплати державного мита. Зокрема, відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 р. № 7-93 від сплати державного мита звільняються наступні категорії громадян:
– громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
– громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають до відселення або самостійного переселення, або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років;
– громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років;
– інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали без вісті та прирівняні до них у встановленому порядку особи:
– інваліди І і II груп.
У разі якщо угоду реєструє приватний нотаріус, оплачується ставка, розмір якої встановлюється за домовленістю сторін та яка не може бути менша від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.
ДО ВІДОМА
У Міністерстві доходів та зборів пропонують спростити порядок визначення доходу від продажу нерухомого майна. З цією метою Міністерством розроблений Проект Закону «Про внесення змін до ст. 172 Податкового кодексу України щодо вдосконалення порядку визначення доходу від відчуження об’єктів нерухомого майна», зареєстрований 05.07.2013 р. № 2539. У цьому законопроекті пропонується встановити однакову базу при продажу об’єкта нерухомості для всіх податків і зборів. Розраховуватиметься вона з вартості, зазначеної в договорі купівлі-продажу, однак не нижче оціночної вартості нерухомості. Тобто, як пояснюють фахівці Міндоходів, при сплаті відповідних податків і зборів може використовуватися оціночна вартість нерухомого майна, визначена будь-яким суб’єктом оціночної діяльності, звичайно якщо він відповідає вимогам, прописаним в Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 р. № 2658-ІІІ. Діючі ставки податків і зборів, що сплачуються при операціях купівлі-продажу, порядок і терміни їх сплати законопроектом не змінюються.
Як повідомлялося, нотаріальна дія за участю фізичних осіб, предметом якої є об’єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється за наявності оціночної вартості такого майна з метою оподаткування. Такі зміни в порядок вчинення нотаріальних дій внесено наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 15.05.2013 р. № 888/5.